۱۲ نکته در طراحی گرافیک برای داشتن یک طرح خوب

نکات طراحی

۱۲ نکته در طراحی گرافیک

بعنوان یک فرد عادی تماشای کار یک طراح می تواند یک تجربه متفاوت باشد. اینکه چگونه می دانستند از چه فونتی باید استفاده کنند و یا اینکه ترکیب چه رنگ هایی در کنار هم زیباست؟ و این پوستر چگونه باعث هیجان‌زده شدن من شده است؟

وقتی بحث طراحی می شود هیچ پاسخ درست یا غلطی وجود ندارد و یکی از دلایل این است که چرا برای مبتدیان یادگیری انقدر سخت است.

اگر شما یک طراح در محل کار خود دارید تا گرافیک را برای شما ایجاد کند، شما خیلی خوش شانس هستید. اما اگر شما مانند هزاران نفر از صاحبان کسب و کار کوچک هستید که ما اخیرا صحبت کرده ایم، احتمالا طراحی یک طرح برایتان بسیار دشوار خواهد بود.

به عنوان بخشی از برنامه ریزی هایمان در محل کار ما باید بتوانیم طرح های ساده و شگفت انگیز ایجاد کنیم . در این چک لیست ما ۱۲ روش برایتان در نظر گرفتیم تا بتوانید محتوا های بصری زیبا ایجاد کنید.

۱ – ایا طرحتان یک نقطه کانونی دارد؟

نویسندگان اغلب درباره کتاب یا مقاله خود بععنوان یک هوک صحبت میکنند چیزی که باعث می شود خوانندگان جذب آن شوند. در طراجی گرافیک دقیقا نقطه کانونی چنین چیزی است نقطه کانونی می‌تواند یک تصویر یا گرافیک، یک تی‌تر یا تبلیغ و یا متن و یا دیگر حروف باشد.

به این مجله نگاه کنید؟ دقیقا در نگاه اول به چه چیز خیره می شوید؟ غذا درسته؟؟؟ این بدین دلیل هست که طراح دقیقا چنین برنامه ریزی داشته است. تایپوگرافی ساده، سیاه و سفید تصاویر رنگی را می‌سازند که عکس‌ها دقیق و با جزئیات برجسته هستند. علاوه بر این، اگر شما از نزدیک نگاه کنید، در صفحه سمت چپ متوجه خواهید شد که شکل متن و تزئینات خطوط تصویر را در بر می‌گیرد و چشم شما را به آنجا هدایت می‌کند.

طراحی

شما نمی توانید روی همه قسممت های طراحی تان تاکید کنید تنها قسمت مهم طرح شامل این قابلیت است. این تصویر یا بخشی از اطلاعات نقطه کانونی شما به طور کلی باید دارای بیش‌ترین وزن بصری (یعنی، برجسته‌تر از نگاه اول)باشد. شما می‌توانید به این بخش از طراحی خود از طریق اندازه، شکل، جهت، رنگ، رنگ، بافت و یا سایر کیفیات توجه کنید.

در تصویر زیر عدد ۵ در نگاه اول خواننده را جذب می کند  (انتخابی مناسب، چون بینندگان را با پیشنهاد تخفیف جذب می‌کند). این بزرگترین و بلدترین  عدد و یا حرفی  هست که با خط درونی برجسته شده است.

 

۲ – ایا طرحتان جریان بصری دارد؟

بعد از اینکه نقطه کانونی طرح را مشخص کردید حالا نوبت آن است که بقیه چیدمان طرح به شکلی سازماندهی شود که چشم ها به راحتی هدایت شوند.

این  اغلب بعنوان یک سلسه مراتب شناخته شده۸ه است یعنی اینکه عناصر طراحی به گونه ای مرتب شده اند و طوری طراحی شده اند که اندازه و فاصله آن طوری است که واضح است که کدام بیننده باید ابتدا نگاه کند و اینکه چطور باید باقی طرح را ادامه بدهید.

چشمها به سمت پایین حرکت کند یا به سمت اطراف و یا بخش های دیگر؟

پوستر

وقتی عناصر طراحی بدون هیچ سازماندهی مشخصی در یک مکانی قرار بگیرید چشم ها نمی دانند که به کجا نگاه کنند و در واقع هیچ حسی در طرح جریان ندارد.

مواردی که می توانند جریان بصری یک طرح را مختل کنند نداشتن نقطه کانونی و یا زیاد بودن این نقطه، نبود سلسه مراتب یا طرح درهم ریخته ست.

موارد زیر می توانند به بهبود جریان طرحتان کمک کنند:

از تکرار استفاده کنید. تکرارعناصر طراحی مانند نقاط بالت یا لیست‌های شماره‌گذاری ، خطوط یا اشکال، چشم بیننده را به مقصد مورد نظر هدایت می‌کنند، این می‌تواند طراحی را آسان‌تر کند. به علاوه، وقتی از اعتدال استفاده ‌شود، تکرار باعث ایجاد وحدت در طراحی می شود.

تصویر زیر تکرار را به چند روش نافذ که چشم شما را از طریق ترکیب‌بندی هدایت می‌کند، نشان می‌دهد. خطوط افقی در ابرها، تپه‌های سنگی در پس‌زمینه، و آب تکرار شده اند در حالی که خطوط عمودی در درختان نخل، و لباس شنای این دختر دیده می‌شوند.

این الگوهای تکراری، عمق، حرکت و احساس یکپارچه را به طراحی می دهد.

طراحی خود را به بخش‌های شفاف تقسیم کنید: سازماندهی طرح خود را به گونه ای انجام دهید که تیتر و بخش های محدود درون فریم ها، رنگ ها و گرافیک ها کاملا مشخص باشد و باعث ایجاد یک جریان تصویری طولانی در طرحتان باشد.

از فضای سفید استفاده کنید.

کلاتر یا درهم ریختگی یکی از بزرگ‌ترین موانع جریان بصری است. شما می‌توانید با اطمینان از اینکه فضای سفید (یا خالی) بین و اطراف آلمان‌های طراحی شما وجود دارد، از اشفتگی طرحتان جلوگیری کنید تا آن‌ها خیلی شلوغ بنظر نیایند. البته وجود فضای سفید می‌تواند به تقسیم طراحی شما به چندین بخش کمک کند.

در طراحی زیر یک سلسله مراتب مشخصی ایجاد شده واز  هردو بخش و فضای سفید بخوبی استفاده شده است. در سمت چپ طرح اندازه فونت و ترتیب مهمترین اطلاعات که مربوط به تاریخ و مکان رویداد هست برجسته شده است. تمام عناصر به طور مرتب فاصله دارند و شلوغ به نظر نمی‌رسند و اطلاعات براحتی قابل خواندن است. جعبه‌های رنگی مختلف در پس‌زمینه، طراحی را به بخش‌های متمایز تقسیم کرده، و هر کدام از عناصر هدفمند هستند مثل  اطلاعات اولیه، لوگوی حامی رویداد، و فرم RSVP..

۳ – ایا طرحتان تعادل دارد ؟

طوری طراحی انجام ندهید که باعث شود بینندگان مایل به صاف کردن یک تصویر کج روی دیوار باشند، اجازه ندهید عناصر نامتعادل طراحی شما و پیام آن را منحرف کند.

تقارن یکی از بزرگ‌ترین حامیان در یک طراحی متعادل است. یک طراحی متقارن به طور مساوی در هر دو طرف محور مرکزی، چه به صورت عمودی، به صورت افقی، و یا به صورت شعاعی (که معمولا به صورت دایره‌ای از نقطه مرکزی ساطع می‌شود)متعادل است.

مغز انسان تقارن را جذب می‌کند، اما به علاوه جذاب بودن، یک طراحی متعادل نیز هدفی کاربردی دارد: به شما کمک می‌کند یک سلسله‌مراتب برای چیدمان خود برقرار کنید و محتوای خود را اولویت‌بندی کنید.

لوگو

این لوگو دارای دو نوع تقارن است. اگر شما یک خط عمودی را در مرکز طراحی قرار دهید، سمت راست و چپ در طرح بیشتر یا کمتر خواهد بود که در واقع یک انعکاسی بین این دو خواهد بود. علاوه بر این، نور خورشید در مرکز دارای تقارن شعاعی است. ترکیبی از این، یک طرح کاملا متعادل و جذاب ایجاد می‌کند.

هم چنین همترازی ضعیف می‌تواند طرح توازن را نیز به از بین ببرد. دقت کنید که متن و دیگر عناصر طراحی با حاشیه‌های سند و با یکدیگر تراز باشند. استفاده از یک نوع همترازی در تمام بخش‌های متن، بیشترین سازگاری و تعادل را ایجاد می کند. اجرای گریدبندی در طرحتان می‌تواند برای اهداف همترازی مفید باشد.

۴- آیا typefaces (فونت) با هم هماهنگ هستند؟

تایپوگرافی بخش مهمی در طراحی است. بنابراین چگونه فونت های انتخابی شما با هم کار می‌کنند تاثیر زیادی بر جذابیت کلی پروژه شما دارد. اگر دو نوع فونت با هم برخورد کنند، ممکن است محتوای طراحی و پیام شما مشوش شود.

لوگو

یادگیری چگونگی انتخاب فونت هایی که با هم هماهنگ می شوند می تواند یک کار سخت و دشوار باشد. برای اکثر طرح ها، انتخاب یک فونت serif و بدون serif نقطه ی شروع خوبی است. در نهایت اینکه  مهم نیست که چه فونتی را انتخاب کنید، مهم این است که حالت یا شخصیت فونت های شما با طراحتان مطابقت داشته باشد و از اهداف آن پشتیبانی کند.

۵ – آیا متن تان قابل خواندن است؟

اگر کسی نتواند متن طرح شما را بخواند، پس هدفتان با شکست مواجه شده، اینطور نیست؟

شما که نمی خواهید مردم با چشمان نیمه بسته شماره تلفن و یا ادرس درون طرحتان را بخوانند؟

کارت ویزیت

می توانید متن طرحتان را با روش های زیر انجام دهید:

اندازه : 

گاهی اوقات یک فونت بر روی صفحه نمایش بسیار بزرگ‌تر از پرینت آن خواهد بود. شما می‌خواهید مطمئن شوید که اندازه فونت برای فرم نهایی طراحی شما مناسب است. برای مثال، یک فونت بسیار بزرگ برای یک کارت تجاری غیرعملی است، درست مانند یک فونت بسیار کوچک برای طرحی که در فاصله دور دیده می‌شود، مانند یک تبلیغ در طرف یک اتوبوس یا یک بیلبورد، غیرعملی است. در صورت امکان، یک مدرک از طرح چاپ خود را چاپ کنید و یا یک آزمون آنلاین با طراحی وب خود انجام دهید تا مطمئن شوید که تمام متن تان به راحتی قابل خواندن است قبل از این که پروژه خود را نهایی کنید.

برای کارت های کسب و کار فونت هایی با حروف بزرگ خوانایی را در اندازه‌های کوچک افزایش می‌دهد، و کنتراست بین رنگ‌های تیره و روشن نیز به آن‌ها کمک می‌کند.

بیشتر بخوانید :   50 طرح برتر برای الهام گرفتن در طراحی پوستر

رنگ و کنتراسست:

اگر رنگ‌های فونت و پس‌زمینه شما (متن سبز نئون در زمینه قرمز) یا بسیار مشابه باشند، خوانایی متن ممکن است دشوار باشد. به طور مشابه، کنتراست خیلی کمی (مثلا، متن سفید بر روی یک پس‌زمینه خاکستری روشن)باز هم می‌تواند مشکل باشد.

سبک: 

خواندن برخی از فونت ها آسان‌تر از بقیه است. یک فونت شفاف (بدون تزیین زیاد) برای کپی بدنه بهتر است. فونت های نمایشی (فانتزی یا منحصر به فرد با ویژگی‌های کاراکتری خیلی زیاد)به عنوان بهترین و برای اندازه‌های بزرگ‌تر استفاده می‌شود. این فونت ها را برای پاراگراف‌های متنی، جایی که خواندن متن دشوار است، و برای زمانی که می‌خواهید یک کلمه یا عبارت را واقعا برجسته کنید، ذخیره کنید.

نشان زیر یک فونت نمایشی script را با دو فونت ساده و sans ترکیب می‌کند. سبک تایپوگرافی، با حفظ خوانایی، شخصیت مرتبط رابه آنها می دهند.

۶ – آیا این حالت فرم با عملکرد تعادل دارد؟

طراحی می‌تواند زیبا به نظر برسد، اما هنوز هدف مورد نظر خود را به عنوان یک ابزار ارتباطی بکار نبرده است.یکی از چالش‌های طراحی گرافیک، تعادل شکل فرم  با عملکرد است – شما می‌خواهید پروژه شما زیبا به نظر برسد و از نظر بصری برای مخاطب جذاب باشد، و همچنان هم با موفقیت پیام خود را ارسال ‌کند.

طراحی

زمانی که طراحان پیام را فراموش می کنند و تنها بر روی ظاهر یک طرح تمرکز می‌کنند، پروژه می‌تواند اغراق‌آمیز به نظر برسد. طراحی گرافیک بخشی از پروژه دچار انحراف می شود به جای اینکه با دقت تر انجام شود.

تصویر زیر برای فرم Doritos corn chips marries با عملکرد و یک روش کاملا موثر است. تصاویر و رنگ ها تصادفی نیستند، اما به طور خاص برای بهبود موضوع طراحی و حمایت از نام تجاری انتخاب شده اند. کوه ها (و همچنین گله پرندگان و خورشید) شبیه واقعی تراشه های Doritos هستند و و رنگ‌های آن‌ها مطابق با طعم‌های مختلف هستند.

۷- آیا طرحتان کنتراست دارد؟

کنتراست هم جذابیت دارد هم کاربردی است  می تواند بر عناصر خاصی از طراحی شما تاکید کند و آنها را به عنوان مهم ترین عنصر برجسته کند.

کنتراست تنها یک رنگ نیست تضاد است مثل سیاه و سفید و تضادی در چرخه رنگ مثل قرمز و سبز. کنتراست به عنوان یک ابزار طراحی، می‌تواند شامل شکل، مقیاس، تایپوگرافی و یا عناصر دیگر باشد. با این حال، مانند هر مفهوم طراحی دیگر، ممکن است اغراق‌آمیز باشد. باید مطمئن شوید که کنتراست در طراحی شما چندان چشمگیر نباشد که مشکل ساز شود مگر این که با هدف خاصی بکار برده شود.

طراحی گرافیک

در این مجموعه طراحی از چندین روش کنتراست استفاده شده است. اول، رنگ: لتاکید رنگ سیاه یک بیانیه قوی علیه رنگ‌های زرد و نارنجی و سفید روشن می‌سازد. همچنین شکل: شکل خمیده و آلی تصویر در پایین کنتراست با حروف مستقیم، هندسی متن (اما همچنین شکل گرد مجموعه را کامل  می‌کند).

برای یک افکت بهتر عناصر طراحی متضاد تفاوت های یکدیگر را برجسته می کنند اما این کار را به روش مکمل انجام می‌دهند.

۸ – از فضاهای در دسترس بخوبی استفاده می کنید؟

طراحی پروژه های مختلف به شما اجازه می دهند تا مقداری فضا برای کار کردن داشته باشید. این می‌تواند یک چالش برای ایجاد یک طرح جذاب، متعادل در محدوده ویژگی‌های فیزیکی طراحی باشد. اما بزرگ یا کوچک، از کارت تجاری گرفته تا بیلبورد، شما می‌توانید دو اصل اساسی را در هنگام طراحی طرح خود به کار ببرید:

نزدیک بهم: قرار دادن عناصر فیزیکی مرتبط  نزدیک بهم و (جدا کردن ایتم های نانرتبط از هم ) که مفهوم ساده ای دارد و می‌تواند تفاوت بزرگی در طراحی شما ایجاد کند. دسته‌بندی بخش‌های مربوط به طراحی شما به طور خودکار یک چیدمان سازماندهی‌شده را به آن می‌دهد و بخش‌های منطقی ایجاد می‌کند.

کنتراست رنگ

فضای سفید. مفهوم فضای سفید در طراحی اساسا به دادن عناصر طراحی شما چند اتاق تنفس منجر می‌شود. این می‌تواند شامل حاشیه‌های، فضای خالی بین و اطراف بخش‌های مختلف طراحی، فاصله خط، و بیشتر باشد. برای بیشتر طرح‌ها، شما باید یک محیط شاد برای مقدار فضای سفیدی که در چیدمان خود دارید، پیدا کنید. همچنین مقدار کمی فضای سفید برای شلوغی و درهم ریختگی متن ایجاد می کند و همچنین مجاورت را کتهش می دهد و عناصر طراحی رابطه خود را بایکدیگر از دست می دهند.

یک طرح پراکنده خیلی جذاب نیست اما بهه راحتی به چشم می اید و گیا ببینده درون طرحتان در حال سفر است.

در طراحی سایت زیر نقطه کانونی هر بخش (محصول برای فروش) فضای زیادی احاطه کرده به طوری که بببینندگان آن در این بخش صفر هستند. فونت‌های سبک، توهم فضای بیشتری ایجاد می‌کنند و اطمینان حاصل می‌کنند که محصولات مرکز توجه هستند.

۹٫آیا حالت طراحی شما مناسب است؟

طرح های رنگی، سبک های تایپوگرافی و سایر عناصر می تواند طراحی شما را به یک حاالت مشخص تبدیل کند. شما می‌خواهید مطمئن شوید که انتخاب‌های طراحی حالتی را خلق می‌کنند که با هدف طرحتان مطابقت داشته باشد، بنابراین شما پیغام‌های ترکیبی ارسال نمیشود.

حالت طراحی

برای مثال، این بنر برای مسابقه رنگ آمیزی بچه ها که بخشی از جشن Oktoberfest بود، با یک رنگ پاییزی و یک فونت انتخابی جذاب و سرگرم کننده ایجاد شده است. یک فونت جدی و رنگ یکنواجب قطعا چنین تاثیری نخواهد داشت و با حالت رویداد مطابقت نخواهد داشت.

۱۰ – آیا رنگ طرح هماهنگ است؟

رنگ‌ها دارای اهمیت عمیق، ناخود آگاه، روانی، و فرهنگی هستند و می‌توانند نقش بزرگی در نحوه درک طراحی‌تان ایفا کنند.

اما علاوه بر این که می‌توانند در طرح به تصویر کشیده شوند (انرژی تابستانی، مرجان، و زرد؛ پیچیدگی ظریف سیاه و طلایی) باید مطمئن شوید رنگی که استفاده می کنید روی آن به خوبی فکر شده است..

نکات طراحی

همانند ترکیبی از فونت های مختلف که قبلا ذکر شد، ترکیب رنگ باید هماهنگ باشد. به جز یک هدف مشخص شما باید از رنگ هایی که در تضاد هستند و یا استفاده از رنگ های زیاد جلوگیری کنید. هنگامی که در انتخابتان شک دارید استفاده از از یک ابزار رنگ‌آمیزی و یا حتی خواندن نظریه  درباره رنگ پایه و طرح‌های رنگی مانند مکمل، مشابه، می‌تواند مفید باشد.

لوگوی زیر با شماری از رنگ ها طراحی شده است . اما برجسته ترین آنها اشکال پرتقالی در بالای صفحه و بنر ابی دریایی در مرکز و سایه‌های ارغوانی در پایین هستند.

این یک طرح رنگی مکمل است (یک رنگ را انتخاب کنید، به علاوه دو رنگی که در قسمت چرخ رنگ قرار دارد): زرد، نارنجی، آبی و بنفش. این نوع طرح رنگ دارای کنتراست بصری قوی است، اما مزیت آن کمتر از یک رنگ مکمل است (فکر کنید قرمز / سبز یا بنفش / زرد).

۱۱ -آیا با بریف تطابق دارد ؟

اگر شما در حال انجام یک بریف خلاق هستید، به تصمیماتی که پیش از این در آن زمان گرفته بودید به احتمال زیاد برای مشتری، رئیس یا هر کسی که در ایجاد این اطلاعات مشارکت داشت، خوب نگاه کنید. اگر به طور کامل به کار خود ادامه دهید و کار خودتان را انجام دهید بریفی که خلق کردید بنظر خودتان خوب است ، درحالی که بازخورد منفی نیز بر روی طراحتان دارد و زمان ارزشمند خود را هدر داده اید.

 

۱۲. آیا تصاویر شما و فرمت فایل نهایی دارای کیفیت بالا هستند؟

اجازه دهید بگوییم  شما یک طرح زیبا ایجاد کرده‌اید و واقعا به آن افتخار می‌کنید و زمان آن رسیده که پروژه به صورت آنلاین چاپ یا منتشر شود. اما شما دستتان را روی یک نسخه چاپی می‌گذارید، می بینید رنگ‌ها همگی اشتباه هستند. یا به اینترنت می روید تا کار خود را بررسی کنید، و متوجه می شوید تمام تصاویر و گرافیک ها تار هستند.واقعا چه اتفاقی افتاده؟

مسائلی این چنینی میتواند غیر منتظره باشد  وقتی شما یک فایل را با تنظیمات اشتباه ذخیره می‌کنید، شاید با استفاده از فضای رنگ اشتباه، در اندازه یا وضوح اشتباه، یا در فرمت نادرست.

به همین دلیل است که داشتن درک درست از راه‌حل‌های درست و الزامات فرمت برای پروژه‌های طراحی و طراحی وب مختلف بسیار مهم است.

طراحی در محل کار سخت است – اما زیاد طول نمی‌کشد.

شما ممکن است یک طراح باشید، اما این به این معنا نیست که شما چیزی را که برای گرفتن مواد بازاریابی  DIY و یا علامت تجاری خودتان برای خراش دادن لازم است را ندارید.

دفعه بعد که شروع به کار در یک پروژه طراحی می‌کنید، از خودتان این ۱۲ سوال را بپرسید. و اگر فکر می‌کنید مفیدند از آنها استفاده کنید.

0/5 (0 Reviews)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *