ده راز انتخاب رنگ در طراحی

رازهایی که طراحان میدانند !!

رنگ ها از عناصر جدایی ناپذیر طراحی هستند. با این همه روان‌شناسی و احساسات که برای انتخاب رنگ دارید، می‌توانید با طراحی یک پالت رنگ، طراحی خودتان را شروع کنید. درمطالب زیر ما ۱۰ راز درباره رنگ ها را فهرست کردیم تا بتوانید هر بار یک ترکیب رنگ کامل را به دست آورید.

ما می‌دانیم که رنگ‌های خاص می‌توانند احساسات، و واکنش‌های مختلفی را تحریک کنند و بر برند شما تاثیر بگذارند. به سادگی انتخاب کنید، انتخاب رنگ می‌تواند باعث ایجاد یا شکستن یک طرح شود. در حقیقت، تحقیقات نشان داده‌اند که رنگ می‌تواند برند را تا ۸۰ درصد شناسایی کند، حافظه، تعامل با یک قطعه طراحی و درک متن را افزایش دهد، بنابراین وقتی یک ترکیب رنگ برای طراحی تان (به خصوص لوگو) را انتخاب می کنید! ، در واقع می‌خواهید مطمئن شوید که چیزی را که می گویید با انتخاب رنگتان یکی است.

خوشبختانه، ما از زمان‌هایی که انتخاب‌های رنگ ها محدود به دسته‌ای کوچک از رنگدانه‌ها طبیعی بودند بسیار دوریم. گزینه‌های ما دیگر فرقی با مواد معدنی، حیوانات و گیاهان ندارند. با چنین مقدار زیادی از گزینه‌های رنگی، انتخاب یک پالت برای یک پروژه طراحی، آزاردهنده شده ‌است.

جامعه دوستداران رنگ تقریبا ۸ میلیون رنگ با نام کاربری دارند، در حالی که بیش از ۱۶ میلیون ترکیب رنگ وجود دارد. و البته گزینه‌های رنگ نامحدود هست ، پیشنهاد می کنیم که هنگام طراحی، بهترین استفاده را از سه یا چهار رنگ داشته باشید. این کار باعث خواهد شد که پالت رنگی که با آن کار می‌کنید را ایجاد کنید.

ایا نگرانید؟ لازم نیست نگران باشید. ما از طراحان برجسته جامعه بازار خلاق خواستیم تا توصیه‌های خود را برای ایجاد یک ترکیبات رنگ خیره‌ کننده به اشتراک بگذارند.

۱-الهام گرفتن خیلی سریع

زمانی که به دنبال یک ترکیب رنگ هستید، Callie Hegstrom، طراح با استعداد Make Media ، پیشنهاد می‌کند از رنگ‌های زیبا عکس بگیرید: ” من عکس‌های زیبایی (مانند گل، یا غروب) می گیرم، و بعدا رنگ‌ها را مستقیما در فتوشاپ یا Illustrator قرار می‌دهم. این یک راه عالی برای مطابقت دادن متن یا گرافیک با عکسی است که با آن کار می‌کنید تا مطمئن شوید که کارتان منسجم است.

 

رنگها

 

بنابراین، اگر شما یک عکس با یک الگوی رنگ دارید که دوست دارید، رنگ‌های نمونه را مستقیما از آن انتخاب کنید تا یک پالت ساده و موثر ایجاد کنید. با ابزارهایی مانند Photocopamake این تکنیک حتی آسان‌تر است. به سادگی تصویر خود را آپلود کنید، رنگ‌های مختلفی که آن را می‌سازند را کاوش کنید و یک پالت رنگ خیره‌کننده ایجاد کنید.

۲- استفاده از یک چرخه رنگ

Marc Chagall برای رسیدن به یک ترکیب رنگ، نقل‌قولی بسیار شگفت‌انگیز را بخاطر آورد: «همه رنگ ها دوست دوستانشان و عاشقان مخالفتشان است».در این نقل قول دوستان یعنی رنگ هایی که مشابه هم هستند. رنگ هایی که کنار یک چرخه رنگ ۱۲ قسمتی هستند. و از طرف دیگر Marc Chagall به رنگ‌های مکمل به عنوان “عاشقان” اشاره می‌کند؛ رنگ هایی که مستقیما رو به روی یکدیگر روی چرخه قرار دارند.

 

رنگها در طراحی

 

Cindy Kinash ، طراح Vancouver، توضیح می‌دهد که ” وقتی گل‌ها را نقاشی می‌کند، یک راه خوب برای نشان دادن سایه‌ها،  اضافه کردن یک رنگ مشابه است.”

این تصویر که متعلق به Cindy Kinash  است، آبی روشن با آبی تیره و بنفش جفت می‌شود تا یک حس عمق ایجاد کند.

نگاهی به قالب های زیر داشته باشید:  Blue Gold Fancy Floral Sympathy Card  و  Blue Cream Flower Girl Wedding Card.

این نکته تقریبا برای هر کاری که فکر می کنید جواب می دهد. با طرح‌های رنگ مشابه بازی کنید تا سایه‌ها را به عناوین و یا خطوط  در بک گراندتان اضافه کنید. این رنگ ها معمولا به خوبی ترکیب می شوند، زیرا آنها مشابه یکدیگر هستند. ترکیبات منحصر بفردی را با استفاده از رنگ های مشابه پیدا کنید. اما اگر تمایل نداشتید این برنامه ها را به صورت دستی انجام بدید نگران نباشید ابزار های انلاین فراوانی وجود دارد تا با استفاده از آن به رنگ مورد علاقه تان برسید.

۳- الهام گرفتن از طرح های داخلی

زمینه‌های طراحی متفاوت، در هنگام برخورد با رنگ‌ها، چالش‌های مشترک را به اشتراک می‌گذارند. به عنوان مثال، طراحان داخلی باید با استفاده از بافت، اشیا و طرح‌های رنگی که به خوبی با هم مخلوط می‌شوند، هماهنگی داشته باشند.

در این رابطه، Elena Genova طراح بریتانیایی، از MyCreativeLand) برخی توصیه‌های کلیدی را ارائه می‌دهد: من از قانون طراحی داخلی استفاده می‌کنم که بسیار قابل‌اجرا برای طراحی گرافیکی است: ۶۰ % – رنگ غالب، ۳۰ %  رنگ ثانویه، ۱۰ % – رنگ تاکید. اگر می خواهید رنگ چهارم را معرفی کنید رنگ ثانویه یا رنگ غالب را تقسیم کنید اما هرگز از رنگ تاکید استفاده نکنید.

 

تاثیر رنگ در طراحی

 

سعی کنید از خلاقیت و تجربه تان هنگام استفاده از رنگ ها استفاده کنید رشته های هنری معمولا محدودیت دارند. اگر چشم خود را به سمت اتاق و ساختمان‌هایی که از رنگ خوب استفاده می‌کنند بچرخانید، به یک دنیای جدید از تکنیک‌های رنگ عالی می رسید.

۴- ایجاد مد بردرهای رنگ

Nicky Laatz صاحب یک تایپوگرافی و دیزاین شاپ نحوه ذخیره پالت رنگ های خیره کننده خود را برای استفاده های بعدی به اشتراک می گذارد.

وقتی یک تصویر از رنگ های فوق العاده می بینم از آنها عکس می گیرم و تصویر را ذخیره و پین می کنم و زمانی که یک پالت رنگ خوب پیدا کردم به عکس نگاهی می کنم و از آن الهام می گیرم.

Vanilla Frosting یکی از فونت های برتر Nicky ویژگی این تصویر رنگی را با الهام از شیرینی پزی ها دارد.

به خودتان فرصت دهید تا پالت های رنگ را در طرح‌های معاصر، یا هنر تاریخی، در منابع آنلاین و یا منابع چاپ جستجو کنید. شما احتمالا در باره سایت های مفید و سودمند مثل Pinterest    شنیده اید که می تواند به شما اجازه ذخیره و فهرست انواع پالت های دیجیتال را بدهد.

بیشتر بخوانید :   آموزش ساخت اینفوگرافیک در Illustrator

 

طرح های گرافیکی

 اما ایا چیزی درباره الهام گرفتن از بخش ها فیزیکی می دانید؟

طراح و نویسنده کتاب Steal Like An Artist اقای Austin Kleon طرفدار بزرگ ” swipe file ” است. یک نوت بوک یا پوشه که در آن می‌توانید نمونه‌های الهام‌بخش طراحی و رنگ را که دوست دارید، نگه دارید برای خود داشته باشید. بعد زمانی که مجله ای می خوانید یا جزوه ای در دست دارید آن را در فایلتان قرار دهید سپس، زمانی که می‌خواهید یک پالت زیبا ایجاد کنید، پوشه swipe خود را بیرون بکشید و از آن استفاده کنید. الهام رنگ آنی!

Nicky یک پالت رنگ در Pinterest profile خود دارد.او طر ح های رنگی جذاب برای استفاده های بعدی خود ذخیره می کند شما می توانید رابطه بین الهام گرفتن او از پین مانند “۱۴ Citrus Color Palettes” و طرح رنگ در محصولات Vanilla Frosting را ببینید.

۵- استفاده از نمونه های رنگ

گاهی اوقات هنگام انتخاب یک ترکیب رنگ، یک چرخه رنگ دیجیتالی کافی نخواهد بود. و می توان به طور باورنکردنی از صفحه دور شد و به جای آن به یک نمونه رنگ فیزیکی نگاه کرد، و این دقیقا همان چیزی است که Pantone ارائه می‌دهد.

Callie Hegstrom طراح، هر زمان که می خواهد رنگ های قدیمی را انتخاب کند، از Color Pantone Color Bridge مطمئن می شود. او توضیح می‌دهد که ” گاهی اوقات خوب است که یک راهنمای فیزیکی داشته باشید که فقط به رنگ‌های screen تکیه نکند. همچنین اگر یک مشتری نیاز به رنگ خاص داشته باشد، مفید است و آن‌ها می‌خواهند نمونه‌های فیزیکی را ببینند.

 

پالت رنگ

ایا چیزی درباره در مورد نمونه رنگ های Pantone  می دانید؟ هر رنگ Pantone معادل با HEX است. شما حتی می‌توانید از رنگ‌های hexadecimal در Canva برای ساخت یک پالت ساده استفاده کنید.

 

نمونه های Pantone   و دیگ تنظیمات شاخص رنگ های فیزیکی برای هر طراح دیگری که در حال تهیه طرحی برای چاپ هست این فوق‌العاده می باشد. دانستن اینکه رنگ شما روی کاغذ چطور بنظر میرسد می تواند صرفه جویی خوبی در زمان و پول شما زمانی که برای چاپ می روید باشد.

۶- استفاده از رنگ در طبیعت

از چشمان ما برای تعریف طرح‌های رنگ طبیعی استفاده می‌شود. اگر شما از محیط ‌زیست الهام بگیرید، Gary از CO-OP

پیشنهاد میکند “ترکیبات رنگی بی‌پایان هستند”  الهام گرفتن از  مناظر، شاخ و برگ، میوه‌ها، همه چیزهای طبیعی می‌توانند شگفت‌انگیز، قابل‌دسترس و رایگان باشند. گری در آفریقای جنوبی، مغازه آنلاین خود را بنا کرد که تحت‌تاثیر آفتاب درخشان جنوب آفریقا قرار گرفته  است. و از رنگ های گرم استقبال کرده است.

 

با دیدن بافت های ابرنگی خیلی راحت متوجه می شوید که گری از رنگ های گرم  مانند قرمز از غروب خورشید و از گیاهان سبز جنگل  الهام گرفته است.

با توجه به قالبهایی ک معرفی می کنیم برای خودتان بافت های ابرنگی ایجاد کنید. : Cream Orange Watercolor Art Postcard and Pastel Color Flower Watercolor Illustration Postcard.

رنگها در طبیعت

۷- ترکیب سه یا چهار رنگ

اگر به دنبال یک ظاهر سنجیده و پر زرق و برق هستید، از ترکیب بیش از حد رنگ‌ها جلوگیری کنید. رودریگو German، طراح گرافیک شیلی، استفاده از سه رنگ را توصیه می‌کند تا یک طرح تمیز داشته باشید هنگام استفاده از بیش از سه رنگ، او پیشنهاد می کند بافت هایی را اضافه کنید تا برخی از این رنگ های اضافی را محو کنید.

در این طرح Rodrigo از سه رنگ اصلی  صورتی، سیاه و سبز  استفاده می کند. همچنین با بافت برای رسیدن به میزان مناسب کنتراست بازی می کند.

به این قالب نگاهی کنید: Green Pink Vintage Curvy Serif Typefaces Simple Presentation

 

 

ترکیب رنگ

بنابراین، اگر در حین طراحی خود گیر افتاده‌اید، یا فکر می‌کنید چیزی وجود دارد که کار نمی‌کند، به پالت تان نگاه کنید و از خودتان بپرسید که آیا می‌توانید تعداد رنگ‌ها را در پالت تان کاهش دهید  قطعا بعد از این پرسش ها به عدد جادویی سه می رسید.

۸- انطباق رنگ با سوژه شما

موضوعی را که سعی دارید در طرحتان به تصویر بکشید، در نظر بگیرید. آیا ورزش، مد، زیبایی، یا کسب‌وکار است؟ از آنجا به یک حالت خاص فکر کنید که دوست دارید با این فعالیت مرتبط باشید. یا یک آگهی مد جذاب، یا بروشور ورزشی تهاجمی است؟

Salome  طراح Graphic Box  پیشنهاد می‌دهد که پیش از شروع و کار تعریف دقیقی از رنگی که می خواهید استفاده کنید با جزییات ارائه دهید. “به عنوان مثال:” من به یک بنفش رمانتیک نیاز دارم “یا” من یک صورتی جذاب می‌خواهم “.

سالومه  برای کاهش کیت گرافیکی ، به سبز خاکی، پرتقالی کم رنگ و قرمز کهنه تکیه کرد.

 

نگاهی به عکس‌ها، طرح‌ها و سایر منابع خلاقانه ای که آهنگ، ایده‌ها و احساسات مشابهی را که می‌خواهید برای طراحی خود ثبت کنید، داشته باشید. چه شباهت‌هایی وجود دارد؟ چه تفاوت‌هایی؟

یک تکنیک خوب دیگر برای انتخاب رنگ ، آشنا کردن خودتان با تئوری رنگ است. کمی تحقیق کنید، مطالعه کنید، برخی از رنگ های رایج  که می توانند به صورت روان شناختی و ناخودآگاه به درستی مورد استفاده قرار گیرند را کشف کنید. به یاد داشته باشید: رنگ‌هایی که با هدف و عقل انتخاب می‌شوند، اغلب موثرتر هستند!

۹- جستجوی Pinterest برای پالت های رنگ

Pinterest دارای مقدار چشمگیری از پالت های رنگی است که توسط آگهی دهندگان در سرتاسر جهان ایجاد میشود. یان برنارد، سازنده شرکت طراحی Vintage، روند جستجو را توضیح می‌دهد:

تصاویر در محتوا

“اگر من طرحی را با تم ساحل بخواهم انجام دهم، با یک جستجوی ساده در زیر Summer Color Palettesبه ترکیب رنگ دلخواهم می رسم.

۱۰- از سایت عاشقان رنگ استفاده کنید.

Colourlovers یک سایت خلاق است که در آن مردم از سراسر جهان رنگ‌ها، پالت ها و الگوها را به اشتراک می‌گذارند به این سایت بپیوندید و میلیون ها پالت رنگ ایجاد شده برای الهام  گرفتن بررسی کنید.

0/5 (0 Reviews)
مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

در جشنواره پاییزه میتوانید از 20 درصد تخفیف برای اولین خرید بهره مند شوید ----> کد تخفیف : gfxfall