تاریخچه طراحی گرافیک

تاریخچه طراحی گرافیک

با تاریخچه طراحی گرافیک آشنا شوید

ورق و قلمت رو آماده کن! ما قصد داریم وارد یک بحث عمیقی از تاریخچه طراحی گرافیک شویم.چرا؟

بخاطر اینکه طراحی گرافیک همیشه در اطراف ما وجود داشته است مثلا روی صفحات وب، سایت های اجتماعی، برنامه های تلفن همراه، آرم های کسب و کار، بیلبورد ها، آگهی های تبلیغاتی تلویزیونی، تابلوهای رستوران، آگهی های کاغذی و غیره.

و اگر شما از طراحی گرافیکی برای  تقویت کسب و کار خود استفاده می کنید،به اهداف بازاریابی دست خواهید یافت، و مخاطبان خود را استخدام می کنید، و اینکه به شما کمک می‌کند که بدانید این شکل هنر چگونه رشد کرده‌ است و به کدام سمت حرکت می کند.

اول، اجازه دهید یک تعریف جامع از آن داشته باشیم. براساس فرهنگ لغت Merriam-Webster ، طراحی گرافیک  هنر یا حرفه استفاده از عناصر طراحی (مانند تایپوگرافی و تصاویر) برای انتقال اطلاعات یا ایجاد یک اثر است.

مورخان منشا طراحی گرافیک را در نقاشی‌های غارها در ۳۸،۰۰۰ سال پیش از میلاد را ردیابی کردند. با این حال، با تمرکز بر روی کسب‌وکار و بازاریابی، ما می‌خواهیم درس خود را با اولین نمونه از طراحی گرافیکی که امروزه می‌شناسیم آغاز کنیم.

بنابراین، بدون دردسر اضافی، اجازه بدهید از طریق سفر در تاریخ، شروع طراحی گرافیکی را بررسی کنیم، و ببینیم که چطور ما را به جایی که اکنون هستیم هدایت کرده و همینطور بدانیم که آینده طراحی گرافیک به چه شکل خواهد بود.

تاریخچه طراحی گرافیک

واژه “طراحی گرافیکی” اولین بار در مقاله‌ای در سال ۱۹۲۲ توسط ویلیام آدیسون به نام  “New Kind of Printing Calls for New Design “منتشر شد.   با این حال ما قصد داریم به فراتر از این زمان برویم.

 

دهه ۱۷۶۰: انقلاب صنعتی و لیتوگرافی

انقلاب صنعتی، که در اواخر دهه ۱۷۰۰ آغاز شد، با فن‌آوری‌های جدید برای افزایش بهره‌وری و تولید فرآیندهای تولیدی  طراحی، را به ارمغان آورد. همانطور که یکی از استادان در سخنرانی خود در زمینه تاریخ سیستم‌های طراحی اشاره کرد، ” طراحی گرافیک یک روش نسبتا جدید برای بیان، و در درجه اول واکنشی به نیازهای انقلاب صنعتی است.”

لیتوگرافی از بزرگترین طراحی انقلاب صنعتی بود که  توسط آلوسی فنلدر، اختراع شده  است. لیتوگرافی یک روش چاپ است که شامل مرکب زنی طرحی روی یک سطح سنگ یا فلز و انتقال آن به ورق کاغذ می باشد.

این نوآوری همچنین راه را برای chromolithography، که به سادگی لیتوگرافی، اما با چاپ رنگی است باز کرد.

برای مثال، در اینجا، یک پوستر کرومولیتوگرافی است که یک سیستم قطار در بوستون را  تبلیغ می کند.

 

طراحی گرافیک

 

با این روشی که در اختیار مردم قرار گرفت مردم می‌توانستند به راحتی پوسترهای جذابی  را برای محصولات، رویدادها، جنبش‌های سیاسی و حتی دکوراسیون خانگی طراحی کنند. لیتوگرافی همچنین هنرمندان را از محدودیت‌های دستگاه چاپ خلاص کرد و به آن‌ها اجازه داد که به جای استفاده از طرح ها و متن و تصویر ازپیش ساخته شده ، طراحی‌های خود را داشته باشند.

پوسترهای جذاب خود را با استفاده از  Colorful Paint Splatter Art Children’s Fundraiser Poster یا  the Yellow Painting Conference Poster. ایجاد کنید.

دهه ۱۹۸۰: هنر Nouveau

هنر Nouveau  یک جنبش طراحی جهانی بود که به شدت بر معماری، مد، و طراحی گرافیک در اواخر قرن نوزدهم تاثیر داشت. مطابق با وب سایت Tate Museum ، nouveau با خطوط مارپیچ و شکل‌های ارگانیک براساس فرم‌های گیاهی مشخص می‌شود.” شما قطعا پوسترهای nouveau را در حیات وحش، مانند پوستر معروف  Henri de Toulouse-Lautrec در سال ۱۹۸۳ را دیده اید. این پوستر نمایش رقص در باغ پاریس را به نمایش می‌گذارد.

هنر Nouveau   بسیار قابل‌توجه بود، زیرا هنرمندان را تشویق می‌کرد تا سوژه‌های خود را دقیقا همان طورکه هستند، بیان نکنند، بلکه از طریق اشکال تفسیری، حرکت و نمایش ارائه دهند.

۱۹۰۳: Wiener Werkstätte

در ابتدای قرن بیستم، نقاش Koloman Moser و معمار جوزف هافمن  Wiener را بنیان نهاد که به معنای ” Vienna workshop ” بود که “تعاونی تولیدی پیشه وران” بود که برای مهارت با کیفیت بالا ارزش قائل بودند.

در واکنش به افزایش صنعتی شدن، این مجموعه، بیانات فردی و آثار آوانگارد را اولویت بندی کرد. با این حال، یک روند طراحی جرقه خوردکه با هندسه و مدرنیسم خود، و “سبک مربع”، مانند این پوستر، مشخص شد. این الگوهای سخت و خطوط تیز، حتی طرح‌های دیجیتال و الگوهای گرافیکی را در نظر می‌گیرند.

طراحی گرافیک مدرن همانطور که می‌دانیم امروزه می‌تواند به مکتب Bauhaus در آلمان برگردد. که توسط والتر گروپیوس تاسیس شد، روش جدیدی برای تفکر در مورد ترکیب هنر و صنایع دستی، شکل و عملکرد سبک کلاسیک و آوانگارد بود. طرحهای Bauhaus شامل مینیمالیسم، اشکال هندسی و الگوهای نوین ساده و جدید است.

 

طراحی

 

همانطور که مگنن اویلل برای Digest Architectural نوشت، ” نتیجه انقلابی ایجاد کرد که چگونه مردم عادی زندگی روزمره را از طریق اشیایی که مورد استفاده قرار می دادند لمس می کردند، و به آن‌ها تکیه می‌کردند. اگر شما تا به حال یک قوری را از روی هدف تحسین کرده‌اید و یا زیبایی یک آیفون را تحسین کرده‌اید، در حال حاضر به طور ذاتی تاثیر Bauhaus را درک کرده‌اید.”

۱۹۴۷: آرم شرکتی Paul Rand

Paul Rand تبلیغات را زمانی تعریف کرد که به برخی از بزرگ‌ترین شرکت‌های آمریکا کمک کرد تا هویت برند خود را با لوگو شکل دهند. در مورد IBM، UPS، ABC، و امریکن اکسپرس آمریکایی فکر کنید – همه شرکت‌های عظیمی که با طرح‌های Rand متحول شدند. در حقیقت، لوگو IMBکه در دهه ۱۹۷۰ ساخته شد، هنوز هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. و ثابت می‌کند که طراحی موثر تنها شکاف بین شرکت‌ها و مردم را پر نمی‌کند، بلکه آزمون زمان است.

ibm

دونالد آلبرشت، متصدی نمایشگاه رند در موزه شهر نیویورک، اظهار داشت: ” تبلیغات Rand دارای کلمات و تصاویر هستند، اما همه آن‌ها به یک سمبل تبدیل شده‌اند.

او  و  تاثیرات کار او هنوز هم امروز در چگونگی خود بازار برندها و درگیر کردن مصرف کنندگان با قدرت تنها یک نماد دیده می‌شود.

ایا هنوز یک طرح لوگو ندارید؟ از یکی از الگوهای طراحی لوگوی مانند Blue Mountain Construction Logo یا the Pink و  Blue Box Art & Design Log. استفاده کنید.

دهه ۱۹۷۰: Postmodernism

Postmodernism به عنوان یک تکامل از شورش علیه ایده‌های مدرنیستی پدید امد. Postmodernism مجموعه ای از آرمان ها رو توصیف نمی کند. اما طراحی‌های Postmodernism اغلب با قدرت سوال می‌کردند و ایده های خود را اعلام می کردند و به همه پیشگویی ها با شک و تردید رسیدگی کردند.

در تاریخ طراحی گرافیک، این جنبش اغلب با دیگران مانند مفهومگرایی و هنر پاپ مرتبط است بنابراین در این دوران، اندی وارهول را از ساخت آیکون های آمریکایی مانند قوطی های سوپ Campbell و پرتره های مریلین مونرو واسازی کرد .

و شما خواهید دید که جکسون پولاک برای گرفتن اشکال نقاشی تجربی و اکسپرسیونی نقاشی خود را از بین می برد.

دهه ۱۹۹۰: ابزارهای دیجیتال

در اواخر قرن بیستم ابزارهای دیجیتال مداد و قلم نقاشی را از دست ما گرفتند و روش‌های جدید و انقلابی ایجاد و توزیع طراحی‌های گرافیکی را ارائه دادند. برای مثال، فتوشاپ به عنوان یک پلت فرم ویرایش گرافیکی که هر کس می‌تواند برای ساخت طراحی‌های پایه حرفه‌ای استفاده کند، راه‌اندازی شد. برنامه‌های ابتدایی، بیشتر مانند مایکروسافت Paint، هنر گرافیکی در دسترس بیشتر مردم قرار گرفت. حتی نحوه تعامل ما با طراحی گرافیک تغییر کرده‌است.

 

فتوشاپ

 

در سال ۱۹۸۴، اپل رایانه مکینتاش را معرفی کرد. این یک رابط ساده و کاربر پسند بود و گفت: “سلام”و ما را به دنیای کامپیوتری که برای مصرف کنندگان ایجاد شده بود معرفی و مصرف کنندگان را به خالق خود معرفی کرد.

طراحی گرافیک

حالا که ما تاریخچه طراحی گرافیک را فهمیدیم ، وقت آن رسیده که به جایگاه امروز طراحی گرافیک نگاهی کنیم. می‌توان استدلال کرد که طراحی گرافیک در زندگی ما بیشتر از قبل رایج است.

گرافیک در هر شبکه اجتماعی، برنامه تلفن همراه و صفحه وب استفاده شده است. و بازاریابان و کسب‌وکارها هر روز از طراحی برای رشد برند‌های خود و ایجاد ارتباط با مخاطبان در سراسر جهان استفاده می‌کنند.

به آمار نگاهی کنید. در بیش از ۵۰ درصد از بازاریابان ایجاد محتوای تصویری اولویت انهاست اینستاگرام یک پلت فرم کاملا دیداری و سریع‌ترین شبکه اجتماعی رو به رشد است بیش از ۷۰ درصد از مردم، ویدیوهای آنلاین خود را افزایش داده اند مانند فیس بوک تا به اولویت‌بندی تولید و توزیع ویدیو ادامه دهند. و بیش از ۴۱ درصد از بازاریابان می‌گویند گرافیک مثل اینفوگرافیک ها بهترین عملکرد را دارند.

از الگوهای Canva مانند Simple Infinitive Red Infographic یا History Timeline Infographic برای طراحی سفارشی استفاده کنید.

همانطور که زندگی ما در هر نوبت با محتوا اشباع می شود، طراحان با استفاده از فرمت هایی مانند infographics و فیلم ها برای کات کردن صدا استفاده می کنند. و همچنین به نظر می رسد که طرح های مینیمالیستی چشمگیر با تایپوگرافی های بدون سرف و تاثیرات سنگین بر  Bauhaus و Wiener Werkstätte داشته اند.

با شروع سال ۲۰۱۹ دیگر گام های طراحی گرافیک که شامل طرح تخت، تصاویر کشیده‌شده با دست،فونت های ضخیم و رنگ های گرادینت به وجود امد.

آینده طراحی گرافیک

یک کلمه می تواند آینده ی پیش بینی طراحی گرافیک را تعمیم دهد: تعامل. احتمالا آینده پر از طرح هایی است که کاربر را به بازی، کشف و ایجاد تجربیات خود دعوت می کند.

ما قبلا این را با طرح‌های واکنشی می‌بینیم، که براساس رفتار استفاده تغییر می‌کند؛ فکر کنید که ویجت ها را به حداقل برسانید و یا کرسر را روی یک صفحه حرکت دهید. و ما در فرمت های طراحی که به طور فزاینده‌ای محبوب هستند مانند تصویرسازی داده، فیلم‌های اجتماعی، و تصاویر متحرک ۳۶۰ درجه تعامل خواهیم داشت.

با این حال، بزرگ‌ترین پتانسیل بکر برای طراحی در واقعیت مجازی VR و واقعیت تقویت‌شده AR، که دنیای دیجیتال را با دنیای واقعی ترکیب می‌کند، قرار دارد.

این تکنولوژی‌ها می‌توانند تجربه‌های همه جانبه بیشتری بسازند که نحوه مصرف مردم، سرگرمی، بازی، ارتباط با دوستان و خانواده را متحول کرده، و با برندها تعامل داشته باشند.

 

به عنوان مثال Pokémon Go از AR استفاده می کند تا گیم پلی را در مقابل ما قرار دهد. درآینده  ۶۸٪ مردم حتی VR را بخشی از زندگی روزمره می بینند.

با این حال برای طراحان این به این معنی است که آن‌ها مهارت‌های جدیدی برای توسعه دارند.

همانطور که مارگارت اندرسن برای  Eye on Design نوشت، ” “از دیدگاه طراحی، محیط ۳۶۰ VR  ایپتانن سیل را دارد که به طور ریشه‌ای درک ما از تایپوگرافی، چیدمان و نحوه ارتباط بصری اطلاعات را تعریف کند.

 

 

با این حال، مگر طراحان گرافیک در زبان های برنامه نویسی مانند C # به Unity کد نگرفته اند – موتور بازی که اکثر برنامه های VR را قدرتمند می کند، اجرای این ایده های جدید به یک نبرد بزرگ تبدیل می شود.

به همین دلیل است که استودیوی طراحی گرافیک  Relajaelcoco در مادرید ” Unity ” را ایجاد کرده‌است تا به ادغام طراحی گرافیک سنتی با فن‌آوری‌های VR کمک کند.

این هدست برای Oculus Rift VR ساخته شده است. Singularity یک “تصویر انتزاعی، هندسی و رنگی ارائه می دهد که چگونه یک هوش انسانی به سرعت در حال تبدیل شدن به درک جهان اطراف آن است.

Walter Gropius  و Josef Hoffmann چه خواهند گفت؟ آن‌ها حتی ممکن است دنیایی را تصور کنند که در آن مردم بتوانند با این روش تعامل داشته باشند. اما واضح است که تاریخ طراحی گرافیک ما را به این نقطه هدایت کرده‌است.

 

طراحان گرافیک امروز با چالش‌های عظیم یادگیری این فن‌آوری‌های جدید و فرصت بی‌سابقه برای طراحی گرافیکی بیش از پیش رو به رو هستند.

0/5 (0 Reviews)
مطالب زیر را حتما بخوانید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *